جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تولید کننده تجهیزات انتقال مواد و تامین کننده انواع گیربکس های صنعتی با نسبت و توان متفاوت

رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با نوار نقاله ها

ایمنی نوار نقاله از مسائل بسیار مهم در کار با این تجهیزات بوده که نقش مهمی در فرایند اجرایی آنها دارد. امروزه از نوار نقاله یا کانوایر به دلیل ویژگی ها و مزایایی که دارد در بسیاری از زمینه های کاری استفاده می شود که از جمله آنها می توان به استفاده از این تجهیزات در صنایع تولیدی، بخش مونتاژ، صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع شیمیایی، فروشگاه ها، فرودگاه ها، پست خانه ها، حوزه کشاورزی، معادن، انبارها و مراکز توزیع اشاره کرد. کار با این تجهیزات باعث افزایش سرعت اجرایی و راندمان کاری، کاهش هزینه های اجرایی و افزایش ایمنی کارکنان در فرایند انتقال مواد می شود.

با توجه به اهمیت بالای مسائل ایمنی در کار با نوار نقاله ها و نقش تجهیزات ایمنی در روند کاری این تجهیزات، در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی تجهیزات ایمنی نوار نقاله ها به مخاطرات ایمنی کار با این دستگاه ها، مناطق خطرناک و ممنوعه در ایمنی کانوایرها، نکات مهم در ایمنی این تجهیزات قبل از راه اندازی، نکات ضروری در ایمنی آنها در حین کار و غیره بپردازیم که امیدواریم این مطالب مورد توجه و استفاده شما مخاطبان قرار گیرد.

تجهیزات ایمنی نوار نقاله ها

در کانوایرها بنا بر دلایل ایمنی از یک سری تجهیزات استفاده می شود که از آنها با عنوان تجهیزات ایمنی نوار نقاله یاد می شود. این تجهیزات نقش مهمی در عملکرد مؤثر نوار نقاله و ایمنی آن در فرایندهای کاری مختلف دارند و از اهمیت بالایی نیز در این زمینه برخوردار هستند. از انواع متداول و پرکاربرد سیستم ها و تجهیزات ایمنی در نوار نقاله ها می توان به سوئیچ های توقف اضطراری کانوایر، سوئیچ های کنترل انحراف کانوایر، سوئیچ های کنترل جریان نوار نقاله، سوئیچ های کنترل پارگی کانوایر و لیمیت سوئیچ ایمنی نوار نقاله اشاره کرد که هر کدام از آنها نقش مهمی در تأمین ایمنی این تجهیزات دارند.

 

مخاطرات ایمنی نوار نقاله

کار کردن با نوار نقاله ها با یک سری مخاطرات ایمنی همراه بوده که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم. گیر کردن کارکنان و پرسنل اجرایی در بین بخش های مختلف نوار نقاله از جمله زنجیرها، غلتک ها و تسمه که ممکن است به واسطه لباس آنها باشد. افتادن یا سقوط بار از نوار نقاله به دلیل عدم استفاده از حفاظ در این تجهیزات که می تواند با خطراتی نیز همراه باشد. از دیگر مخاطرات مربوط با کار با این تجهیزات می توان به خطر برق گرفتی، آتش سوزی، تماس با مواد شیمیایی، استنشاق مواد سمی و گرد و خاک برخاسته از مواد در حین جابجایی و غیره اشاره کرد.

تجهیزات ایمنی نوار نقاله ها

مناطق خطرناک و ممنوعه در ایمنی نوار نقاله

مناطق ممنوعه و خطرناک نوار نقاله مناطقی هستند که بنا بر دلایل ایمنی نباید افراد در محدوده آن قرار گیرند. پرسنل اجرایی و افرادی که با نوار نقاله ها سروکار دارند نیز باید با اجازه مسئول ایمنی و رعایت احتیاط کامل در این مناطق حضور یابند. بر همین اساس در این مناطق لازم است که از حصارکشی و حفاظ استفاده شود و در صورت عدم استفاده از حفاظ در این مناطق می بایست مراتب لازم به مسئول مربوطه گزارش شود.

مقاله پیشنهادی:  نوار نقاله در کرج

از مناطق خطرناک و ممنوعه نوار نقاله می توان به  رو و زیر نوار نقاله، مسیر انتقال اشیا بر روی نوار نقاله، اطراف بخش کانترویت، اطراف شفت ها و قطعات مربوط به انتقال نیرو و غیره اشاره کرد. همچنین بخش های گردان و چرخان نوار نقاله که در معرض نیروی اجرایی قرار دارند از دیگر مکان هایی است که لازم است از آن دوری شود.

نکات مهم در ایمنی نوار نقاله ها قبل از راه اندازی

در ابتدا لازم به ذکر است که تمامی کارکنان و پرسنل اجرایی قبل از کار با این تجهیزات می بایست از وسایل حفاظت شخصی استفاده کنند. همچنین قبل از استارت این دستگاه ها لازم است کلیه تجهیزات ایمنی و سوئیچ های حفاظتی آنها مورد بررسی قرار گیرد و از سلامت آنها اطمینان حاصل شود. چک کردن اطراف نوار نقاله قبل از استارت از دیگر نکاتی است که لازم است قبل از کار با این تجهیزات بدان توجه شود تا در صورت مشاهده هر گونه اشیای اضافی بر روی دستگاه سریعاً برداشته شود.

از محل دقیق قطع اضطراری دستگاه مطلع شوید و نحوه کار با آن را بیاموزید و سپس از دستگاه استفاده نمایید. در آخر و در صورت مشاهده نشت روغن و یا هر گونه عیوب ظاهری در قطعات و ساختار نوار نقاله لازم است این مسئله به مسئول مربوطه گزارش شود.

نکات ضروری در ایمنی نوار نقاله ها در حین کار

در حین کار با مدل های مختلف کانوایر لازم است به یک سری نکات مهم در رابطه با ایمنی نوار نقاله توجه شود که در این بخش به معرفی آنها می پردازیم. اولین نکته در این زمینه عدم استفاده از لباس های گشاد در کار با نوار نقاله ها بوده که باعث گیر کردن آنها در دستگاه و خطرات احتمالی می شود. همچنین در صورت داشتن موهای بلند آنها را ببندید. استفاده از کلاه ایمنی در این زمینه نیز توصیه می شود. در کار با نوار نقاله ها از بالا رفتن از این دستگاه ها و ایستادن و راه رفتن بر روی آنها خودداری نمایید.

همچنین از قرار گرفتن در زیر وزنه تعادل اجتناب کنید و به قطعات دستگاه در حین کار دست نزنید. در کار با نوار نقاله ها فاصله لازم را رعایت کنید تا اشیای در حال حرکت به شما اصابت نکنند. در حین کار نوار نقاله را به طور منظم مورد بازرسی قرار دهید تا در صورت بروز مشکلات احتمالی در اسرع وقت آنها را برطرف نمایید. چنان چه در فرایند کاری نوار نقاله مشکلی ایجاد شد دستگاه را سریعاً خاموش کرده و بررسی آن را به افراد متخصص در این زمینه  واگذار نمایید.

به گفته وب سایت thermofisher سه نوع رایج از کلیدهای حفاظتی نوار نقاله وجود دارد که به اطمینان از ایمنی عملیات شما کمک می کند: سوئیچ ناهماهنگی تسمه، سوئیچ کشش کابل ایمنی و سوئیچ موقعیت تریپر.

نکات مهم در تأمین ایمنی نوار نقاله ها گرایویتی (گرانشی)

به دلیل مسائل ایمنی در کار با نوار نقاله گرایویتی لازم است به یک سری نکات توجه شود که در این بخش به معرفی آنها می پردازیم. در ابتدا لازم به ذکر است که در کار با این دستگاه ها به ویژه در انتقال کالاهای سنگین لازم است از سطوح اصطکاک استفاده شود تا از بروز خطرات احتمالی در این زمینه جلوگیری شود.

مقاله پیشنهادی:  تسمه نقاله در البرز

همچنین استفاده از محافظ در بخش های مختلف این دستگاه ها به ویژه بر روی چرخ ها، غلتک ها و مابین نوار نقاله از اهمیت بالایی در ایمنی نوار نقاله برخوردار است. علاوه بر آن جهت جلوگیری از سقوط اشیا در این دستگاه ها می توان در امتداد دو طرف آنها از گارد ریل استفاده کرد. استفاده از دستگاه هشدار دهنده برای دریافت کالا به ویژه در مواقعی که امکان مشاهده کالاها برای اپراتور وجود ندارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکات مهم در تأمین ایمنی نوار نقاله های میله ای

توجه به یک سری نکات در حین کار با این دستگاه ها تأثیر زیادی بر ایمنی نوار نقاله میله ای دارد که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم. نکته اول در این زمینه جایگاه قرارگیری اپراتور بوده که باید به گونه ای باشد که اشیای در حال حرکت به وی اصابت نکنند. نکته دوم دسترسی آسان و کامل به بخش کنترل این تجهیزات بوده که تأثیر زیادی بر عملکرد و ایمنی آنها دارد. همچنین در این نوار نقاله ها و در بین قسمت متحرک دستگاه و اشیای ساکن لازم است از گاردبندی استفاده شود.

تعبیه کلیدهای اضطراری در امتداد نوار نقاله و به فواصل ۳۰ متر از یکدیگر تأثیر زیادی بر ایمنی این تجهیزات دارد. استفاده از سیم ارت در نوار نقاله میله ای از ایجاد الکتریسیته ساکن در آن جلوگیری کرده و این کار تأثیر مهمی بر ایمنی نوار نقاله دارد.  استفاده از تجهیزات ایمنی و محافظتی در این دستگاه ها به ویژه در نقاطی که احتمال برق گرفتگی، آتش سوزی و غیره وجود دارد از اهمیت بالایی برخوردار است. در آخر قبل از تعمیر و نظافت این دستگاه ها حتماً از قفل شدن آنها اطمینان حاصل کنید.

نکات مهم در تأمین ایمنی نوار نقاله های پنوماتیک

جهت ایمنی بیشتر نوار نقاله پنوماتیک در حین کار لازم است به یک سری نکات توجه شود که تأثیر زیادی بر ایمنی این دستگاه ها در حین اجرا دارند. آشنایی کامل با دریچه های تخلیه و دستگاه های کنترل در این تجهیزات از اهمیت بالایی برخوردار بوده تا در صورت ایجاد هر گونه انسدادی از طریق قطع جریان هوا بتوان از آسیب های به وجود آمده جلوگیری کرد.

محافظت از نقاط اتصال در این دستگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده تا در صورت خرابی واشرها از بیرون پاشیده شدن مواد به بیرون جلوگیری شود. همچنین در این نوار نقاله ها لازم است دستگاه غربالگری در جای درست قرار گرفته باشد تا از مکش اشیای بزرگ به داخل آن جلوگیری شود.

نکات مهم در تأمین ایمنی نوار نقاله های قابل انتقال

جهت ایمنی نوار نقاله قابل انتقال لازم است به یک سری نکات در حین کار با این دستگاه ها توجه شود که در این بخش به معرفی آنها می پردازیم. قبل از انتقال این دستگاه ها از اتصال محکم چرخ ها و ریل های بکار رفته در آنها اطمینان حاصل کنید. بر روی این دستگاه ها نباید حجم بالایی از بار که بیشتر از ظرفیت آنها باشد قرار داد تا به بخش های متحرک آن به ویژه چرخ ها آسیبی وارد نشود.

مقاله پیشنهادی:  نوار نقاله در همدان

اجزای الکتریکی بکار رفته در طراحی این نوار نقاله ها باید از نوع ضد آب باشند تا در صورت تماس با آب دچار خرابی نشوند و خطر برق گرفتگی به وجود نیاید. در حین جابجایی این نوار نقاله ها لازم است به مسیر قرارگیری کابل ها توجه شود تا از خرابی احتمالی آنها در حین جابجایی جلوگیری شود.

نکات مهم در تأمین ایمنی نوار نقاله های قابل انتقال

نکات ایمنی در تعمیر نوار نقاله

در تعمیر نوار نقاله لازم است به یک سری نکات ایمنی توجه شود که در این بخش به بررسی آنها می پردازیم. در ابتدا لازم به ذکر است که در فرایند تعمیر نوار نقاله می بایست حداقل دو نفر حضور داشته باشند و تعمیر این دستگاه ها به صورت تکی توصیه نمی شود. همچنین ترتیب اجرای عملیات در فرایند تعمیر نوار نقاله و توجه به جزئیات از اهمیت بالایی برخوردار است. علاوه بر آن در محدوده تعمیرات نوار نقاله باید از تابلوها و نوارهای هشدار دهنده استفاده شود.

استفاده از ابزارآلات مناسب و تخصصی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار بوده که تأثیر زیادی بر روند تعمیر این دستگاه و ایمنی نوار نقاله در حین اجرا دارد. قبل از برش تسمه نقاله لازم است دو طرف آن در ستون نوار نقاله مهار شود که برای این کار می توان از کلمپ های کششی سیم بکسل دار استفاده کرد. به این نکته ایمنی توجه داشته باشید که خارج کردن سیستم های حفاظتی از مدار راه اندازی نوار نقاله که در اصطلاح به آن جمپر کردن می گویند در این زمینه ممنوع است.

در انتخاب سیم بکسل مناسب جهت مهار وزن تعادل و غیره این دستگاه ها لازم است به جداول باربری سیم بکسل توجه شود و بر اساس آن سیم بکسل مورد نظر انتخاب گردد. در حین تعمیر این تجهیزات جهت حفاظت از چسب های مورد استفاده و حلال ها، از استعمال دخانیات خودداری نمایید تا از وقوع آتش سوزی جلوگیری شود. در انتهای فرایند تعمیر جهت حفظ ایمنی نوار نقاله، حفاظ های دستگاه را به طور دقیق در سر جای خود قرار دهید. همچنین بخش های مختلف دستگاه  لازم را مجدداً مورد بررسی قرار داده و با هماهنگی آن را استارت بزنید و تست نمایید.

خرید اینترنتی نوار نقاله

امروزه از روش خرید اینترنتی به دلیل مزایایی که دارد می تواند در خرید انواع نوار نقاله استفاده کرد. در خرید اینترنتی نیازی به مراجعه حضوری به فروشگاه و صرف زمان و هزینه های اضافی برای این کار نیست. همچنین در این روش امکان مشاهده انواع نوار نقاله و مشخصات و قیمت آنها از طریق سایت های فروش به صورت شبانه روزی و در تمام ایام هفته وجود دارد که این امر باعث تسهیل فرایند خرید آنها می شود. البته توصیه می شود این دستگاه ها از فروشگاه های معتبر در این زمینه خریداری شود که ما شرکت ره آوران صنعت قومس را به شما معرفی می کنیم که از معتبرترین فروشگاه ها زمینه عرضه انواع نوار نقاله بوده و جدیدترین مدل های این تجهیزات را با کیفیت بالا و قیمت مناسب عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *